Založ si blog

Primárky, zemetrasenie a hovienka

Pripúšťam, že to tretie slovo z titulku stojí na okraji spisovného jazyka a možno siaha až zaň, aj preto som ho zjemnil, rozhodne však nestojí, žiaľ, na okraji našich životov. Lacko, naopak, ono sa vtesnalo priam do nášho bytia. Pre upokojenie jazykovo puritánskych duší však uvádzam, že aj jednozväzkový Krátky slovník slovenského jazyka z prelomového roku 1989 uvádza slovo „hovno“ ako hrubé slovo, nie nespisovné. Alebo subštandardné. A tých sú dnes predsa plné médiá.

Lacko, Ty si si dal na onkológii tri jointy a zrejme ti vypadajú vlasy. To však zas nie je až tak veľká hrôza, veď si ich už aj predtým mal hádam len zo päť. Ako vševed. Myslím ten ded. Veď sa zas hádam hneď neurazíš, poznám Ťa dobre. A ide nezvratne jar. Ani chladno Ti nebude bez zimných doplnkov.

Po každej chemoterapii Lacino rastie nádej. Poznám to dobre. A tá nádej dokáže zázraky. Keby tak naša spoločnosť dostala nejakú podobnú kúru. Aby bola nádej.

Lacko, 28. Augusta 1968 doktor Gustáv Husák vo svojom historicky „očistnom“ prejave okrem iného povedal: …„Prežili sme obdobia, keď sa veľmi ťažko pracovalo a keď statoční vydržali. Nech odpadne, čo je kolísavé, nech odpadne, čo je oportunistické, ale nech zostane, čo je pevné, čo je charakterné, čo chce za tento národ zápasiť.“

K tomu prejavu sa raz vrátim podrobnejšie, to mi ver. Je v ňom toľko zaujímavých myšlienok, že verejnosť od tých čias dodnes vrátane, ohlupovaná médiami rovnako a nepretržite, vlastne ani nevie, o čo v ňom išlo.

Vezmi si Lacko, napríklad, včerajšie radenie správ v hlavnej spravodajskej relácii jednej z „najsledovanejších televízií“. Bol tam príspevok o primárkach v SDKÚ, hneď nato zámerne asi, inak je to naozaj obrovské kúzlo nechceného – o zemetrasení a napokon do tretice o premnožených hovnách.

A dnes, bože môj, ešte kúzelnejšie dva titulky v jednom z „najčítanejších periodík“. Radičová vyhrala a Slováci prehrali. To je, milý Lacko, konjunkcia hodná majstrov pera.

A keď som čítal vyhlásenie straníckej centrály o oznámení víťazstva „ženského faktora“, okamžite som si nemohol nevšimnúť slová lídra líderstva zbaveného o „zomknutí sa v strane“, tak podobné myšlienkam a vetám z vyššie citovaného prejavu. Nuž, tá strana sa nám zomkla a hokejisti odomkli. Nič moc, naozaj.

Ale netreba zúfať milý Laco, máme v týchto časoch svoje malé víťazstvá aj popri veľkých prehrách. Vezmi si takú Barbie. A Američanov. A Nemcov napríklad. Tí prví už nevedeli kam z marihuany a do akej podoby majú navliecť svoju v poradí už asi dvestoštyridsiatu Barbie. Pomohol mníchovský Oktoberfest a nová kráska dostala nádherný nemecký dirndl. Už čakám len, kedy sa objaví Ken v kožených gaťoch s tým takým padacím mostom vpredu. Aj pekne umasteným, ako treba.

A tuším práve tá dvestoštyridsiataprvá Barbie bude moderátorka. Amíci asi boli na Slovensku. U nás v moderátorskej branži čo moderátorka, to Barbie, iba ju prečiesnuť a narovnať z času na čas neprirodzene skrútenú oholenú nožičku, a čo moderátor, to Ken. Dospelých a všeobecnej vzorke ľudstva podobnejších výzorov v tejto branži u nás niet.

Nuž ale potom sa naozaj nemožno čudovať takým kúzelným „náhodám“, ako som spomínal.

A keď už tie primárky, Lacko. Je to také naozaj demokratické, ako vraví líder nelíder. Len škoda, že nám budúcu a vlastne už terajšiu potenciálnu kandidátku na premiérku vyberalo iba zo šesť tisíc partajníkov.

Keby sa tak pred parlamentnými voľbami u nás konali celoštátne primárky povinne a všade. Lacko, Ty by si navrhol niektorú z Tvojich žien, ja susedovie Anču, ona zas tam Lojzka z horného konca a tak by sme sa akosi celonárodne dopracovali – podotýkam – bez straníckeho kontextu – k nejakému konsenzuálnemu premiérovi, k ministrom a poslancom.

A Ty by si možno aj sestričku z Kramárov, abo kam to na tie svoje ozdravné pobyty chodíš. A v zdravotníctve by bol raz navždy pokoj. Ráno by sme celý národ o piatej dostali teplomery pod pazuchu, do úst, prípadne inde, namiesto nervov by nám vzali krv a celý deň by sme vylihovali o rožku s trojuholníkovým syrom. Aj s pollitrákom na stojane. Hneď vedľa postele.

Takto naozaj jeden nevie – ide o primárky, o zemetrasenie, alebo len o ho…

V „šesťdesiatom druhom, keď prišli Rusi“.

18.08.2010

Niekto sa zo mňa snaží robiť idiota. Po tom, ako sa ním sám stal, respektíve, ešte neodstal. „V „šesťdesiatom druhom, keď prišli Rusi“, zaznelo v piatok, 13. augusta predpoludním z éteru viac »

Pchjongjang an der Donau

08.03.2010

Teda, Pchjongjang na Dunaji. Po slovensky. Ten titulok je po nemecky o Slovensku. Podľa istej zahraničnej spravodajskej verejnoprávnej televízie sa objavil v istých novinách v Rakúsku nad článkom, viac »

Ušlo bulváru

03.03.2010

A tomu len tak ľahko nejaká tá slza, kvapka krvi, samota, bieda alebo naopak bohatstvo, neujde. Iba ak si to jeho tvorcovia z času na čas pomýlia a čosi popletú a celé to pošlú na svetlo Božie, viac »

Nobelova cena

Nobelovu cenu za literatúru možno tento rok Švédska akadémia neudelí

25.04.2018 21:30

Švédska akadémia má 18 členov, tento mesiac ale niekoľko z nich oznámilo, že sa naďalej nebudú zúčastňovať na schôdzach.

navigačný systém, galileo, vesmír

Únia môže odstrihnúť Britov od GPS systému Galileo. Urobia si vlastný?

25.04.2018 21:16

Británia zvažuje vytvorenie satelitného navigačného systému, ktorý by bol konkurentom projektu Európskej únie Galileo.

Faltýnek

Začali sa ďalšie rokovania o českej vláde medzi ČSSD a ANO

25.04.2018 20:57

Témou rokovaní budú odvolanie poslancov strany SPD z vedúcich pozícií v Poslaneckej snemovni Parlamentu ČR a poistky proti hlasovacej koalícii SPD.

Zeman, Kiska,

Prezident Zeman naznačil, že by Česko mohlo presunúť svoju ambasádu do Jeruzalema

25.04.2018 20:40

Podľa Zemana by malo ísť o prvú fázu presunu českých inštitúcií z Tel Avivu do Jeruzalema.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 25621x
Priemerná čítanosť článkov: 1971x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy