Založ si blog

Primárky, zemetrasenie a hovienka

Pripúšťam, že to tretie slovo z titulku stojí na okraji spisovného jazyka a možno siaha až zaň, aj preto som ho zjemnil, rozhodne však nestojí, žiaľ, na okraji našich životov. Lacko, naopak, ono sa vtesnalo priam do nášho bytia. Pre upokojenie jazykovo puritánskych duší však uvádzam, že aj jednozväzkový Krátky slovník slovenského jazyka z prelomového roku 1989 uvádza slovo „hovno“ ako hrubé slovo, nie nespisovné. Alebo subštandardné. A tých sú dnes predsa plné médiá.

Lacko, Ty si si dal na onkológii tri jointy a zrejme ti vypadajú vlasy. To však zas nie je až tak veľká hrôza, veď si ich už aj predtým mal hádam len zo päť. Ako vševed. Myslím ten ded. Veď sa zas hádam hneď neurazíš, poznám Ťa dobre. A ide nezvratne jar. Ani chladno Ti nebude bez zimných doplnkov.

Po každej chemoterapii Lacino rastie nádej. Poznám to dobre. A tá nádej dokáže zázraky. Keby tak naša spoločnosť dostala nejakú podobnú kúru. Aby bola nádej.

Lacko, 28. Augusta 1968 doktor Gustáv Husák vo svojom historicky „očistnom“ prejave okrem iného povedal: …„Prežili sme obdobia, keď sa veľmi ťažko pracovalo a keď statoční vydržali. Nech odpadne, čo je kolísavé, nech odpadne, čo je oportunistické, ale nech zostane, čo je pevné, čo je charakterné, čo chce za tento národ zápasiť.“

K tomu prejavu sa raz vrátim podrobnejšie, to mi ver. Je v ňom toľko zaujímavých myšlienok, že verejnosť od tých čias dodnes vrátane, ohlupovaná médiami rovnako a nepretržite, vlastne ani nevie, o čo v ňom išlo.

Vezmi si Lacko, napríklad, včerajšie radenie správ v hlavnej spravodajskej relácii jednej z „najsledovanejších televízií“. Bol tam príspevok o primárkach v SDKÚ, hneď nato zámerne asi, inak je to naozaj obrovské kúzlo nechceného – o zemetrasení a napokon do tretice o premnožených hovnách.

A dnes, bože môj, ešte kúzelnejšie dva titulky v jednom z „najčítanejších periodík“. Radičová vyhrala a Slováci prehrali. To je, milý Lacko, konjunkcia hodná majstrov pera.

A keď som čítal vyhlásenie straníckej centrály o oznámení víťazstva „ženského faktora“, okamžite som si nemohol nevšimnúť slová lídra líderstva zbaveného o „zomknutí sa v strane“, tak podobné myšlienkam a vetám z vyššie citovaného prejavu. Nuž, tá strana sa nám zomkla a hokejisti odomkli. Nič moc, naozaj.

Ale netreba zúfať milý Laco, máme v týchto časoch svoje malé víťazstvá aj popri veľkých prehrách. Vezmi si takú Barbie. A Američanov. A Nemcov napríklad. Tí prví už nevedeli kam z marihuany a do akej podoby majú navliecť svoju v poradí už asi dvestoštyridsiatu Barbie. Pomohol mníchovský Oktoberfest a nová kráska dostala nádherný nemecký dirndl. Už čakám len, kedy sa objaví Ken v kožených gaťoch s tým takým padacím mostom vpredu. Aj pekne umasteným, ako treba.

A tuším práve tá dvestoštyridsiataprvá Barbie bude moderátorka. Amíci asi boli na Slovensku. U nás v moderátorskej branži čo moderátorka, to Barbie, iba ju prečiesnuť a narovnať z času na čas neprirodzene skrútenú oholenú nožičku, a čo moderátor, to Ken. Dospelých a všeobecnej vzorke ľudstva podobnejších výzorov v tejto branži u nás niet.

Nuž ale potom sa naozaj nemožno čudovať takým kúzelným „náhodám“, ako som spomínal.

A keď už tie primárky, Lacko. Je to také naozaj demokratické, ako vraví líder nelíder. Len škoda, že nám budúcu a vlastne už terajšiu potenciálnu kandidátku na premiérku vyberalo iba zo šesť tisíc partajníkov.

Keby sa tak pred parlamentnými voľbami u nás konali celoštátne primárky povinne a všade. Lacko, Ty by si navrhol niektorú z Tvojich žien, ja susedovie Anču, ona zas tam Lojzka z horného konca a tak by sme sa akosi celonárodne dopracovali – podotýkam – bez straníckeho kontextu – k nejakému konsenzuálnemu premiérovi, k ministrom a poslancom.

A Ty by si možno aj sestričku z Kramárov, abo kam to na tie svoje ozdravné pobyty chodíš. A v zdravotníctve by bol raz navždy pokoj. Ráno by sme celý národ o piatej dostali teplomery pod pazuchu, do úst, prípadne inde, namiesto nervov by nám vzali krv a celý deň by sme vylihovali o rožku s trojuholníkovým syrom. Aj s pollitrákom na stojane. Hneď vedľa postele.

Takto naozaj jeden nevie – ide o primárky, o zemetrasenie, alebo len o ho…

V „šesťdesiatom druhom, keď prišli Rusi“.

18.08.2010

Niekto sa zo mňa snaží robiť idiota. Po tom, ako sa ním sám stal, respektíve, ešte neodstal. „V „šesťdesiatom druhom, keď prišli Rusi“, zaznelo v piatok, 13. augusta predpoludním z éteru najpočúvanejšieho rádia na Slovensku a z úst jedného z jeho moderátorov. Teda, pardon, „moderátorov“. Bez korekcie zo strany spoluchichotajúcich sa kolegov v štúdiu. Ich [...]

Pchjongjang an der Donau

08.03.2010

Teda, Pchjongjang na Dunaji. Po slovensky. Ten titulok je po nemecky o Slovensku. Podľa istej zahraničnej spravodajskej verejnoprávnej televízie sa objavil v istých novinách v Rakúsku nad článkom, v ktorom sa Slovensko prirovnáva k Severnej Kórei. Nuž vlastne – Slovensko samo „sa“ nie. Noviny ho prirovnávajú ku krajine s pravdepodobne najprimitívnejším režimom na [...]

Ušlo bulváru

03.03.2010

A tomu len tak ľahko nejaká tá slza, kvapka krvi, samota, bieda alebo naopak bohatstvo, neujde. Iba ak si to jeho tvorcovia z času na čas pomýlia a čosi popletú a celé to pošlú na svetlo Božie, teda čitateľské a divácke, jemne a niekedy aj nemierne prekrútené. Veď napokon o nič nejde. Potrebné ingrediencie – slzy, krv, plač, bolesť a naopak žúrky sex a zmeny [...]

Islamský štát, Sýria, Rakka

V Bosne zatkli ženu podozrivú z financovania islamistov v Sýrii a Iraku

12.05.2021 20:01

Žena mala od roku 2013 posielať peniaze a podporovať svojho manžela, ktorý bol na významnej pozícii v skupine islamistických bojovníkov.

testovanie

Indická mutácia koronavírusu je na Slovensku

12.05.2021 16:49, aktualizované: 17:57

Hygienici identifikovali jeden úzky kontakt.

SR Bratislava NAKA Zásah Tipos BAX

Po šéfovi NAKA Zurianovi končí nečakane aj jeho zástupca

12.05.2021 16:41

Patrik Jurík odchádza na vlastnú žiadosť.

Ivan Korčok

Korčok odsúdil raketové útoky z Gazy, Izrael vyzval na zdržanlivosť

12.05.2021 15:54

Ide o najhoršie boje od vojenskej operácie izraelských obranných síl voči pásmu Gazy ovládanému islamistickým hnutím Hamas v roku 2014.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 33793x
Priemerná čítanosť článkov: 2599x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy